Štramberk – permanentní Vánoce

V čase Vánoc není snad půvabnějšího místa, než právě Moravský Betlém, jak se malebné městečko Štramberk také nazývá.
* Městečko, jehož počátek sahá až do roku 1359, je mnoha malíři pěkně vymalované. Jejich obrazy podnes vydávají svědectví o Štramberku sice chudobnějším, ale o to malebnějším. Stačí si připomenout známého malíře Bohumíra Jaroňka, zakladatele Valašského muzea v přírodě. Jeho obrazy Štramberk tak proslavily, že mu vděční Štramberáci postavili před světoznámou jeskyní Šipka sochu.
* Také v současnosti je Štramberk městečko malebné, sice už v poněkud moderně turisticko – tržním slohu, ale pořád půvabné.
* I když Štramberk coby Moravský betlém připomíná Vánoce po celý rok, pak v čase vánočním dvojnásob.
* Už po čtrnácté se konala v Muzeu Zdeňka Buriana výstava letos čtyřiceti betlémů pod názvem *Štramberské Vánoce*.
* Dívat se bylo opravdu na co. Návštěvník se nedokázal rozhodnout, zda považovat za nejkrásnější právě starobylý betlém z kostela sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku, nebo ten z kostela Navštívení Panny Marie v Ženklavě, Štramberský betlém vyřezaný Stanislavem Sochou s nezbytnou Trúbou na horizontu, chlebový vizovický betlém Světlany Tiokové z Ruprechtova s figurkami umístěnými uvnitř vykrojeného pecnu chleba, pletený betlém Zdeňky Havránkové z Krmelína, perníkový betlém Milady Pohankové z Bernartic n. O., skříňový betlém rodiny Šimíčkovy z Rybí, nebo kterýkoliv další.
* Štramberk je o vánočním čase něco jako sen, který neustane, ani když procitneme do dospělosti.

 

 

 

 

Nekvalitní článekObstojný článekDobrý článekVelmi dobrý článekVýborný článek (Článek nebyl zatím ohodnocen)
Ukládám ... Ukládám ...